INSTYTUT ZOOTECHNIKI I RYBACTWA

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

Aktualności

Hnetcom image

Termografia & Hirudoterapia

Warsztat praktyczny z zakresu zastosowania badania termograficznego oraz hirudoterapii u koni dla członków Studenckiego Koła Naukowego Sympatyków Zwierząt oraz kadry Uczelnianego Ośrodka Jeździeckiego poprowadziła dr inż. Agata Danielewicz.

 

Termografia weterynaryjna

Termografia jest techniką, która ma zastosowanie w wizualizacji promieniowania podczerwonego emitowanego z powierzchni badanych obiektów. Radiacja elektromagnetyczna jest rejestrowana przez kamerę termowizyjną i przekształcana na wartość temperatury. Wynikiem pomiaru jest termogram, na którym poszczególnym kolorom odpowiadają temperatury powierzchni badanego ciała.W przypadku konia Hipo Club badanie termowizyjne precyzyjnie i jednoznacznie określiło najboleśniejsze partie kończyny oraz pomogło w dokładnym wyznaczeniu miejsc przystawienia pijawek lekarskich. Tak precyzyjna ocena jest nie możliwa do wykonania w sposób manualny, ponieważ kończyna na całej długości była silnie obrzęknięta.

Hirudoterapia weterynaryjna

Hirudoterapia jest naturalną metodą leczeniaróżnorodnych dolegliwości zdrowotnych przyużyciu pijawek (Hirudo). W 2004 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wprowadziła ją do medycznych sposobów leczenia. W Polsce hirudoterapia jest również oficjalną procedurą medyczną.Na świecie występuje ponad 500 rodzajów pijawek, a na obszarze Polski 44 gatunki, wśród których są pijawki lecznicze. EuropeanMedicinalLeech – Europejska pijawka medyczna:• Hirudo medicinalis; • Hirudo verbana; • Hirudo orientalis

Termografia & Hirudoterapia. Przypadek kliniczny:

Pacjent:

wałach pełnej krwi anielskiej, 14 lat, w wywiadzie brak przeciwwskazań do hirudoterapii;

Rozpoznanie:

uraz podudzia lewego z naruszeniem ciągłości tkanek, RTG prawidłowe, całościowy obrzęk kończyny z kumulacją w okolicy pęciny, nadkażona rana pourazowa; Brak innych dolegliwości, temperatura, tętno, oddechy, błony śluzowe, rysunek naczyń, – w normie;

Objawy:

widoczna, nadkażona głęboka rana od wewnętrznej strony podudzia lewego, bolesność całej kończyny, podniesiona ciepłota kończyny-zwłaszcza partii od kopyta do stawu skokowego, ryzyko ochwatu pourazowego, niemożność prawidłowego opierania kończyny o podłoże, kulawizna, niechęć do poruszania się, wyraźna manifestacja bólu;

Zastosowano:

  1. wywiad kliniczny wraz z oceną dotychczasowych badań weterynaryjnych i zastosowanej formy leczenia;
  2. manualna ocena stanu zdrowia wraz z termowizyjną ocena tkanek miękkich;
  3. Hirudoterapia – 1 zabieg, medyczne, sterylne pijawki gatunku Hrudo verbana postawione w okolicy wątroby oraz wewnętrznej strony lewego stawu skokowego, 5 sztuk: Hirudokompleksoterapia (oddziaływanie SGS na wiele układów narządowych przez przystawiania pijawek wwybranych miejscach ciała)oraz Hirudohemoterapia (oddziaływania na poszczególne narządy wewnętrzne poprzez przyłożenie pijawki w okoliceciała odpowiadające rzutowi topograficznemu danego narządu);
  4. brak zastosowania farmakologii;

Efekt:

  • brak potrzeby farmakologicznego oraz mechanicznego unieruchomienia konia do zbiegu w wyniku działania związków ślinowych pijawek, zwłaszcza HIALURONIDAZY, substancjiantybiotycznej umożliwiającej szybkie przenikanie przez błony komórkowe.Szczególnie zmienia przepuszczalność tkanki łącznej w wyniku hydrolizy wiązań endoglukuronidowych kwasu hialuronowego – sprzyja to resorpcji nadmiaru płynów i wynaczynionej krwi z tkanek.
  • wyraźne ustąpienie bolesności już w trakcie zabiegu, poprzez dostarczenie przez pijawki SUBSTANCJI ZNIECZULAJĄCYCH, czynniki przeciwbólowestymulujące w mózgu NEUROPEPTYDY, które zawierają ENDORFINY, znane powszechnie jako HORMONY SZCZĘŚCIA.
  • redukcja kulawizny. Poprawa mobilności i chęci do ruchu, w tej samej dobie koń zaczął opierać kończynę o podłoże całą powierzchnię kopyta;Substancja za to odpowiedzialna to BDELINA – która jest inhibitorem proteaz, takich jak trypsyna, chymotrypsyna i plazmina, które są czynnikami stanów zapalnych i ich rozprzestrzeniania się w tkankach. Bdeliny przyspieszają gojenie ran.
  • niewielka redukcja obrzęku;pijawki dostarczyły EGLINĘ – czyli silny środek przeciwzapalny (inhibitor czynników stanów zapalnych) oraz bardzo aktywny antyutleniacz.
  • wskazana: kontynuacja terapii (2-3 zabiegi);

hirudoterapeuta 

Agata Danielewicz

Galeria

 

Wykład dr inż. Doroty Kołodziejczyk " Czego nie wiemy o pszczołach?"

Pszczoy

 

Wykład dr inż. Anny Wereszczyńskiej - "Ślady i tropy ssaków z okolic Siedlec- trochę teorii przed wyjściem w teren"

 

lady i tropy


Obraz4a
Absolwenci 3


Kontakt

Instytut Zootechniki i Rybactwa

ul. Bolesława Prusa 14
08-110 Siedlce
tel. 25 643 12 67

e-mail: izir@uph.edu.pl

 

Media społecznościowe:

logo facebook

Instytut Zootechniki i Rybactwa

logo facebook

logo instagram

Wydział Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach

logo facebook

logo instagram

Studenckie Koło Naukowe Sympatyków Zwierząt